AB ve Değişim Programları - Erasmus

Erasmus+ Nedir?

Erasmus programı, 1980’lerin sonlarından beri var olan ve Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir öğrenci değişim programıdır. İsmini 1466-1536 yılları arasında yaşamış, Rönesansın en önemli ustalarından Hollandalı hümanist, klasik edebiyat araştırmacısı ve ilahiyatçı Desiderius Erasmus’tan almıştır.

Erasmus+ Avrupa Birliği tarafından eğitim, iş deneyimi, gençlik değişimi ve spor alanlarında kişilerin kendilerini geliştirmeleri için hazırlanmış bir programdır. Erasmus, üniversite ve yüksek lisans öğrencilerinin ve eğitim görevlilerinin eğitimlerine yurtdışındaki bir üniversitede devam etmelerini sağlamaları ve insanların yeni iş olanakları elde edebilmeleri amacıyla kurulmuş bir sistemdir.

Öğrenci değişim programı olan Erasmus, Erasmus+'ın bir parçası olup öğrencileri yurt dışında bir üniversitede eğitim görmelerine veya staj yapmalarına imkân tanır. Üniversitemiz bölümlerinin 19 farklı Avrupa Birliği ülkesinden toplam 230 Erasmus+ Anlaşması bulunmaktadır.

Erasmus+ Programının Amacı Nedir?

erasmus

Programın amacı Avrupa Birliği ülkeleriyle aday ülkelerin yükseköğretim kurumları arasındaki iş birliğini teşvik edip geliştirerek yükseköğretimde Avrupa boyutunu ön plana çıkarmaktır. Bu amaçla Erasmus programı kapsamında her yıl binlerce öğrenciye ve öğretim görevlisine eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir kısmını yurt dışında geçirme imkanı tanınmakta, bunun yanında ortak araştırma projeleri, yoğun programlar, müfredat geliştirme çalışmaları ve Avrupa çapında tematik ağların finansmanı sağlanmaktadır. Erasmus eylemi oluşturulurken hedefler arasında Avrupa'da yüksek öğrenimin kalitesini artırmak, farklı kültürler ve yaşam biçimlerine karşı toleranslı yaklaşabilme becerisini geliştirmek ve
dünyanın en rekabetçi ekonomileri arasında birlik olarak yer alabilmek için küreselleşme sürecinde istihdam piyasasının niteliklerine uygun eleman yetiştirebilmek amaçlanmıştır.

Erasmus+ Avrupa Staj Konsorsiyumu Nedir?

Erasmus+ Avrupa Staj Konsorsiyumu ile ülkemizin önde gelen sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yapılarak Üsküdar Üniversitesi öğrencilerine yurt dışında, alanında önde gelen sanayi kuruluşları ve işletmelerde konsorsiyum tarafından staj imkânları sağlanmaktadır.

Öğrenciler kariyer hedeflerine uygun iş tecrübesi kazanabilecekleri kurumlarda staj olanağı bulacaklardır. Öğrencilerin ileride çalışacakları veya faaliyette bulunacakları sektörleri tanımaları, sektörün ihtiyaç duyduğu iş gücü profiline uygun, becerileri gelişmiş mezunlar kazandırılacak ve öğrencilerin girişimcilik potansiyellerinin açığa çıkmasına destek olunacaktır.

Konsorsiyum kapsamında Erasmus staj hareketliliklere katılan öğrencilerin, bu deneyimleri sonrasında gelecekte ilgili sektörlerde istihdam edilebilmesine yönelik bir iş havuzu oluşturulacaktır.

Daha detaylı bilgi için: http://erasmus.uskudar.edu.tr/  web sayfamızı ziyaret ediniz.