Öğrenci İşleri - Hakkında

Öğrenci İşleri Direktörlüğünün görevi; başta öğrencilerimiz olmak üzere velilerimize, akademik ve idari personelimize doğru bilgiyi, yürürlükteki mevzuata uygun olarak iletmek, doğru birimlere yönlendirmek ve bu mevzuatta yer alan iş ve işlemleri akademik takvime uygun olarak zamanında yapmaktır.

Öğrencilerimizin yıl içerisinde ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belge, başvurdukları andan itibaren en hızlı şekilde hazırlanarak kendilerine teslim edilmektedir.

Öğrencilerimizin eğitim hayatlarının sağlıklı yürümesi için Üniversitemizin web sayfasından, sosyal medya sayfalarımızdan, e-posta yoluyla veya yerleşke içerisindeki digital bilgi panolarından kendilerine bildirilen tüm duyuruları ve Üniversitemiz akademik takvimini dikkatle takip etmeleri gerekmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz ile iletişime geçmede problem yaşanmaması için iletişim bilgilerinde bir değişiklik olması durumunda en kısa sürede öğrenci işleri bürosundan bilgi güncellemelerini yaptırmaları önemlidir.

Öğrenci Bilgi Sistemi
Öğrencilerimiz eğitimlerinin başlaması ile birlikte ders kayıtlarını, notlarını otomasyon sistemi üzerinden takip edeceklerdir. http://obs.uskudar.edu.tr adresinden giriş yapıldığında kullanıcı adı öğrencilerimizin TC kimlik numaraları; şifreleri ise ön kayıt esnasında kendilerinin belirlemiş oldukları şifreleridir.  

Öğrencimiz şifresini unuttuğunda veya şifresini bilmiyorsa, öğrenci bilgi sistemi sayfasında "Şifremi Unuttum" butonuna tıklayarak; istenilen kimlik bilgilerini doldurmalıdır. Şifreyi sıfırlayabilmek için @stu.uskudar.edu.tr uzantılı e-posta adresine bir bağlantı gönderilecektir. Kurumsal öğrenci e-postasındaki bu bağlantı takip edilerek şifre tekrar oluşturulabilir.

Öğrenci Mail Sistemi
Üniversitemize kayıt yaptıran tüm öğrencilerimize Üsküdar Üniversitesi tarafından bir e-posta adresi tanımlanmaktadır. Öğrencilerimiz eğitim hayatları boyunca Üniversitemizle iletişimde bu e-posta  adresini kullanacaklardır. Öğrencilerimizin e-postalarını alabilmeleri için http://bt.uskudar.edu.tr/mailadresim web sayfasına giriş yaparak, T.C. Kimlik ve öğrenci numaralarını girdikten sonra kendilerine e-posta adresi bilgileri verilecektir.

Öğrenci e-posta adresine: http://mail.stu.uskudar.edu.tr adresinden girilebilmektedir.

Öğrenci Kimlik Kartı
Üniversitemize kayıt yaptıran tüm öğrencilerimize Üsküdar Üniversitesi tarafından öğrenci kimlik kartları verilmektedir. Öğrencilerimiz yerleşkeye giriş-çıkışta ve yerleşke içerisindeki alışverişlerinde bu kartlarını kullanacaklardır. Öğrencilerimiz kimlik kartlarını kaybettiklerinde veya yenilemek istediklerinde Öğrenci İşlerine başvuruda bulunarak yenisini çıkarabilirler.

İndirimli Seyahat Kartı (Paso)
İndirimli Seyahat Kartı (Paso) başvuruları her yıl ek yerleştirme kayıtlarından sonra Öğrenci İşleri tarafından alınmakta ve İETT Genel Müdürlüğüne iletilmektedir. İndirimli Seyahat Kartlarının, Öğrenci İşleri tarafından ilan edilen tarihlerde öğrencilerimize dağıtımı yapılmaktadır. 

Askerlik Tecil İşlemleri
Üniversitemize kayıt yaptırmaya gelen erkek öğrencilerin e-devlet sistemi üzerinden askerlik durum sorgulamaları yapılarak kayıtları yapılmaktadır. Kayıt yaptıran erkek öğrencilerin öğrenci durum belgeleri askerlik şubelerine gönderilerek askerlik tecil işlemleri yapılmaktadır. Askerlik Şubesi tarafından tecil işlemleri, eğitimleri devam ettiği sürece 29 yaş sonu esas alınarak yapılmaktadır. Öğrencilerin mezuniyet, ilişik kesme, yatay geçiş vb. durumları, en geç iki ay içinde askerlik şubelerine öğrenci durum belgesi ile bildirilmektedir.

Öğrenci İşleri Direktörlüğünün Diğer Görev ve Sorumlulukları Aşağıda Belirtilmiştir;

 • Üniversiteye kayıt kabul işlemlerinin yürütülmesi,
 • Öğrenci dosyalarının oluşturulması ve arşivlenmesi,
 • Kayıt yenileme ve ders kayıt işlemlerinin yürütülmesi,
 • Yabancı uyruklu öğrenci işlemlerinin yürütülmesi, 
 • Kayıt sildirme, ilişik kesme ve kayıt dondurma işlemlerinin gerçekleştirilmesi,
 • Kurum içi, kurum dışı yatay geçiş işlemlerinin yürütülmesi,
 • Çift Anadal ve Yandal işlemlerinin yürütülmesi,
 • Öğrenci Belgesi, Transkript ve Öğrenci Durum Belgesi hazırlanması,
 • Onur, Yüksek Onur öğrencilerinin tespit edilmesi ve duyurulması,
 • Öğrenci kimlik kartı ve indirimli seyahat kartı (paso) işlemlerinin gerçekleştirilmesi,
 • Yaz Okulu işlemlerinin yürütülmesi,
 • Akademik Takvim hazırlanması,
 • Erkek öğrencilerin askerlik tecil işlemlerinin gerçekleştirilmesi,
 • Mezuniyet ve diploma işlemlerinin yürütülmesi,
 • YÖK, ÖSYM, KYK vb. kurumlardan istenilen bilgi ve istatistiklerin hazırlanması.